Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Zespół Dworski

Rodzaj obiektu Muzea

Adres: 24-123 Janowiec, ul. Lubelska 20

Gmina Janowiec
Kontakt tel./ fax (81) 881 52 28
E-mail: zamekjanowiec@kazimierz-muzeum.pl
Plik mp3 oniak.mp3
Lokalizacja na mapie

Opis:
Zamek w Janowcu nie stoi samotnie. Towarzyszy mu charakterystyczny, sarmacki dwór.
Zbudowany został we wsi Moniaki w województwie lubelskim, powiecie urzędowskim, kilkadziesiąt kilometrów stąd. Właściciele Moniak, chorąży żytomierski Jakub Wierzbicki i jego syn Jacek, cześnik urzędowski, wznieśli w połowie XVIII stulecia typowy dworek szlachecki. Kolejni właściciele majątku, Zembrzuscy, w początku XX stulecia postanowili zrewitalizować budynek. Wyraz „zrewitalizować” w pełni oddaje charakter prac; nie był to zwykły remont, lecz harmonijna przebudowa wykonana tak, aby zachować charakter sarmackiej siedziby przy wprowadzeniu pełnej funkcjonalności i nowych wygodnych dla mieszkańców rozwiązań. W pałacowych ogrodach powstał na przykład... kort tenisowy.

Plan remontu przygotował Kazimierz Skórewicz, świetny architekt i konserwator zabytków.
Po ukończeniu Petersburskiego Instytutu Inżynierów Cywilnych Skórewicz został głównym architektem stolicy Azerbejdżanu – Baku. W początku XX stulecia powrócił na polskie ziemie, gdzie zasłynął jako twórca... gmachu Sejmu. Kazimierz Skórewicz był również współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości i autorem licznych projektów restauracji obiektów zabytkowych. Dwór z Moniak jest właśnie jednym spośród nich.

Po wojnie w dworze mieściły się biura oraz komisariat Milicji Obywatelskiej. W 1977 roku zrujnowany budynek przeniesiono na teren przyzamkowego parku w Janowcu. Zgromadzono tu również inne przykłady typowej architektury wiejskiej Lubelszczyzny, jak spichlerz z Podlodowa, stodoła ze wsi Wylągi czy lamus z Kurowa.

Dziś we dworze można zwiedzić wystawę wnętrz dworu ziemiańskiego z pamiątkami po ostatnich właścicielach - a także zatrzymać się na nocleg. Do dyspozycji gości jest sześć pokoi na poddaszu z pięknymi widokami, m.in. na dolinę Wisły.

Opinie
    Brak opinii
Twój komentarz
E-mail:
Nick/Pseudonim:
Komentarz:
Ocena:
Ile to jest 6+3=
Dodaj zdjęcie: