Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

   Informujemy, że Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym przyjmuje zgłoszenia na zajęcia warsztatowe w zakresie tkania tradycyjnego, garncarstwa i tworzenia wianków.

   Uczestnikami mogą być pełnoletni mieszkańcy następujących gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn, w tym osoby z grup defowaryzowanych z uwagi na wiek (60+ poza sferą aktywności zawodowej) oraz niepełnosprawność. Kandydaci muszą miećminimalne doświadczenie w rękodziele. Liczba uczestników jest ograniczona do 21 osób.  

Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć mailem na adres: urbanmalgorzata@tlen.pl do 15 lutego br. Decyduje kolejność zgłoszeń.

  

Warsztaty organizowane będą w trzech zakresach tematycznych:

  1. warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego na krośnie prowadzone będą przez 3 dni dla 4 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z budową i zasadą działania warsztatu tkackiego, sposobem przygotowania warsztatu do pracy - wykonanie osnowy i założenie jej na warsztat. Drugiego dnia uczestnicy przygotują materiały do tkania i rozpoczną prace na krośnie tkackim. W trzecim dniu uczestnicy będą kontynuowali prace tkackie. Zajęcia będą trwały 7 godzin lekcyjnych każdego dnia.
  2. warsztaty z zakresu tworzenia wianka z kwiatów łąkowych i polnych do stroju ludowego i obrzędowego będą prowadzone przez 2 dni dla 10 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznają się ze znaczeniem wianka w stroju ludowym i obrzędowym Ziemi Lubelskiej. Następnie zapoznają się z używanymi materiałami, kolejnym etapem będzie botaniczne odwzorowanie kwiatów łąkowych i polnych, następnie zmontowanie wianka tradycyjnego do stroju ludowego. W drugim dniu uczestnicy zapoznają się z zasadą tworzenia korony do stroju obrzędowego (sobótki, dożynki), przygotowania materiału, wykonanie kwiatów łąkowych i polnych (maki, chabry i stokrotki). Montaż podstawy korony i ostateczne zmontowanie korony. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.
  3. warsztaty z zakresu garncarstwa będą prowadzone przez 2 dni dla 7 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z tradycją garncarstwa, sposobem pozyskiwania gliny, wyrabianiem gliny w celu przygotowania do wykonania produktu. Następnie uczestnicy kursu wykonają dwie prace. Będą to tradycyjne wazoniki według wzorów lubelskich. Następnie ozdobią swoje prace poprzez wyrysowanie wzoru. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.

 

Termin zajęć warsztatowych:

- warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego: 23, 24, 25 luty 2019r.

- warsztaty z zakresu tworzenia wianka do stroju ludowego i obrzędowego: 2 i 3 marca 2019r.

- warsztaty z zakresu garncarstwa: 27 kwietnia i 8 maja 2019r.

 

Miejsce zajęć: „Siedlisko Małgorzaty", Kazimierz Dolny, Cholewianka 7A.

 

Formularz zgłoszeniowy i Regulamin określający zasady rekrutacji uczestników zamieszczamy poniżej do pobrania. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (urbanmalgorzata@tlen.pl) lub telefoniczny: 510157111.

 

Informujemy, że w/w warsztaty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach inicjatywy LEADER.

 

Pobierz pliki