Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Nadwiślańskie wraz z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB zapraszają 14 kwietnia o godz. 14:00 do nowych sal wystawowych Pałacu Czartoryskich w Puławach na uroczyste otwarcie wystawy prezentującej życie artystyczne Kazimierza na przestrzeni ostatnich stu lat. Zorganizowanie wystawy jest wyrazem współpracy zapoczątkowanej przez obie instytucje na polu kulturalnym i wystawienniczym.

 

 

Zbiory malarstwa Muzeum Nadwiślańskiego znakomicie obrazują długą, artystyczną historię Kazimierza Dolnego. Zaprezentowane w nowej przestrzeni uzyskały nieoczekiwane konteksty i znaczenia. Nieustanne wędrówki kolejnych pokoleń malarzy naznaczyły Kazimierz różnorodnością stylów i wypowiedzi artystycznych, od tych nawiązujących do tradycji do mających znamiona awangardy. Oś wystawy stanowią prace Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów, m.in. Antoniego Michalaka, Bolesława Cybisa, Jana Wydry, Jana Gotarda. To właśnie dzięki tym artystom Kazimierz zyskał szczególną rangę. Pojawiali się kolejni, w tym także artyści pochodzenia żydowskiego. Zbudowane przez nich znaczenie tego miejsca inspirowało malarzy w okresie powojennym. Obok tych z nurtu koloryzmu - Zenona Kononowicza, Władysława Filipiaka czy Jana Karmańskiego - pojawili się także ci, którym bliżej było do malarstwa nowoczesnego. W tym kontekście pokazane zostały dzieła, m.in. Piotra Potworowskiego, Jacka Sempolińskiego, Jacka Sienickiego, Tadeusza Dominika.

 

Ważną część prezentacji stanowią prace artystów obecnie związanych z Kazimierzem Dolnym, którzy zrzeszeni są w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Nawiązują oni do artystycznej tradycji Miasteczka wchodząc z niąw dialog, a niekiedy w burzliwą dyskusję o jakość sztuki.

Szczególną wartością wystawy są prace wcześniej nie prezentowane, a także te,które pochodzą z kolekcji prywatnych.

 

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: "Kazimierz Dolny. Od tradycji do nowoczesności"
Kurator: Dorota Seweryn-Puchalska
Wernisaż: 14 kwietnia 2018 / sobota / godz. 14:00
Miejsce: Pałac Czartoryskich / Siedziba IUNG PIB / Puławy / ul. Czartoryskich 8
Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00-17:00

ORGANIZATORZY WYSTAWY:
 

PATRONI MEDIALNI: