Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w sobotę 29 kwietnia o godz. 15:00 na wernisaż wystawy: "Uchwycić piękno. Fotografia Szymona Brodziaka". Jest to pierwsza w kraju muzealna wystawa prac uznanego na całym świecie artysty. Otwarciu towarzyszył będzie koncert Grabka i Mai Koman, z wizualizacjami Pani Pawlowsky.

 

Wystawa prezentowana będzie do 23 lipca w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku 19.

 

Szymon Brodziak (ur. 1979) należy do światowej czołówki młodych artystów, którzy posługują się uniwersalnym językiem fotografii czarno-białej. Zasłynął odważnymi sesjami, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Podczas Festiwalu Filmu w Cannes w 2013 r. jury Fashion TV Photographers Awards uznało go najlepszym fotografem na świecie w kategorii czarno-białych kampanii reklamowych. Talent i wysoką pozycję fotografa w świecie sztuki potwierdziły liczne nagrody i pokazy, w tym głośna wystawa w berlińskim Museum für Fotografie, na której skonfrontowano jego prace ze zdjęciami Helmuta Newtona i Franka Horvarta. Warto podkreślić, że polski fotograf jest najmłodszym jak dotąd artystą, którego dorobek zaprezentowała Fundacja Helmuta Newtona.

 

Fenomen twórczości Szymona Brodziaka polega na wysublimowanym łączeniu fotografii artystycznej z fotografią mody i aktu. Dzięki klarownej wizji swoich prac i umiejętnemu dobieraniu środków wyrazu, artysta stworzył oryginalny i rozpoznawalny styl. Podstawowym zagadnieniem jego twórczości jest kobieta. Na fotografiach artysty piękno kobiecego ciała ewokuje siłę i władzę, ale również słabość i pewnego rodzaju uprzedmiotowienie. Artysta chętnie umieszcza delikatne kobiece ciała w nieoczywistych kontekstach, łamiąc przyjęte od dawna konwencje artystyczne. Krucha postać kobiety pojawia się na tle industrialnej, zgeometryzowanej architektury, błądzi w ciemnych, fabrycznych wnętrzach, walczy z monstrualnymi maszynami i siłą natury. Jej nagie ciało wpada z impetem w ostry żywopłot lub konfrontuje się z myśliwskimi trofeami...

Fotografie Brodziaka z jednej strony niepokoją wizualną dramaturgią i niejednoznacznym nastrojem, z drugiej zaś zachwycają wysmakowaną estetyką. Piękno, które stara się uchwycić w kadrze jako optymalny obraz swojej wizji, każdy z nas może odczytać na swój sposób, zgodnie z dewizą fotografa, który uważa, że „jesteśmy tym, co widzimy".

 

 

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Wernisaż wystawy: 29 kwietnia 2017 / godz. 15:00
Termin wystawy: 30 kwietnia - 23 lipca 2017
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych MNKD / Rynek 19
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Mecenas wystawy: Roman Roszkiewicz