Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

MuzeumNadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wernisaż wystawy: "Wielkasztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego". Uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia o godz. 13:00 w Gmachu Głównym przy Rynku 19.


PROGRAM WYDARZEŃ:
- 21 kwietnia / godz. 12:00 / Dzień Wolnej Sztuki / Galeria Wystaw Czasowych / wstęp wolny
- 28 kwietni a/ godz. 13:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / na podstawie biletu do muzeum

INFORMACJE:
Wernisaż: 22 kwietnia 2018 / godz. 13:00
Termin wystawy: 23 kwietnia - 22 lipca 2018

Tytuł wystawy: "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego"
Czynna codziennie w godz. 10:00-17:00
Kurator wystawy: dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Anna Polak
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #JacekMalczewski

 

Zwielką przyjemnością zapraszamy na wystawę dzieł Jacka Malczewskiego (1854-1929), na której zaprezentujemy nadal atrakcyjną wizualnie oraz aktualną pod względem treści i formy twórczość artysty. O tym, że jest ona ciągle żywotna, przekonamy się dzięki zestawieniu wybranych obrazów Malczewskiego z pracami artystów współczesnych. Konfrontacja ta pozwoli rozszerzyć pole interpretacji dzieł mistrza. Z jednej strony zwróci uwagę na uniwersalność jego sztuki, zdrugiej zaś podkreśli prekursorstwo, które objawiało się oryginalnym doborem i ujęciem tematów oraz autorskimi rozwiązaniami formalnymi.

"Wielka sztuka jest jak ocean głęboką" - to cytat z wypowiedzi Malczewskiego na łamach prasy z 1906 roku, który posłużył za kanwę kazimierskiej wystawy. Trafnie charakteryzuje tkwiącą w tradycji romantyzmu i symbolizmu sztukę Malczewskiego, podkreślając nieograniczoną wyobraźnię artysty, profetyczny wydźwięk jego dzieł, a także oryginalną stylistykę i bogaty język artystyczny. Jednocześnie cytat ten pozwala na dokonanie konfrontacji tradycji z nowoczesnością.

Wszystkieprezentowane na wystawie dzieła należą do zbiorów prywatnych zgromadzonych przez wytrawnego kolekcjonera, któremu serdecznie dziękujemy za podzielenie się z nami „wielką sztuką".

Nawystawie pokazanych zostanie czterdzieści dzieł Jacka Malczewskiego, rysunkowy projekt pomnika autorstwa Mariana Konarskiego oraz prace artystów współczesnych: Anny Schumacher, Małgorzaty Góry-Dereszowskiej, Franciszka Maśluszczaka, Krzysztofa Krzyra Raczyńskiego, Igora Yelpatowa, Dusana Balaza, Jiriego Kubelki.