INFORMACJA TURYSTYCZNA
Punkt Informacji Turystycznej oraz Izba Produktu Lokalnego
ul. Folwarki 2, Gołąb 24-100 Puławy
tel. 790 231 027, informacjaturystyczna@tlen.pl
Adres gminy
Urząd Gminy Puławy
24-100 Puławy, ul. Dęblińska 4
+48 (81) 887-41-21; 889-05-00; 889-05-25
Ważne adresy
Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu
Folwarki 1, Gołąb, tel. 81 881 32 22
Gmina Puławy
Gmina Puławy to gmina wiejska w powiecie puławskim. Położona jest po obu stronach Wisły. Charakteryzują ją wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe. Znajdziemy tu naturalne jeziora, dawne rozlewiska Wisły: Nur, Borowiec i Matygi, których otoczenie jest ostoją dla licznych gatunków ptaków: błotnika stawowego, kszyka, kokoszki wodnej i derkacza. Na terenie gminy funkcjonuje również rezerwat faunistyczny„Czapliniec", chroniący kolonię łęgową czapli siwej. Teren gminy zachwyca nie tylko pięknem przyrody, ale i wyjątkowymi zabytkami, w których widać odbicie bogatej przeszłości. Północną granicę gminy wyznacza rzeka Wieprz.
Z kart historii:
- Tereny Gołębia i Góry Puławskiej do XIV w. podlegały kasztelanii sieciechowskiej.
- Początki Góry Puławskiej sięgają przełomu XV i XVI wieku.
- Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 r., pod Gołębiem miało miejsce starcie wojsk króla Szwecji Karola X Gustawa z oddziałami wiernego Janowi Kazimierzowi - Stefana Czarnieckiego zakończone przegraną Polaków.
- Po zniesieniu kasztelanii sieciechowskiej, do 1972 r. Gołąb i Góra Puławska stanowiły odrębne jednostki administracyjne.
- Gmina Puławy powstała w 1973 r. w wyniku połączenia terenów gromadzkich rad narodowych w Gołębiu i w Górze Puławskiej.
Warto zobaczyć, warto odwiedzićw Gołębiu i Górze Puławskiej:
- dla miłośników architektury:
Kościół Parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny - powstał w latach 1628-1636, murowany, z czerwonej cegły, w stylu tzw. manieryzmu niderlandzkiego, wg projektu Van der Blocka. Wewnątrz m.in.: ambona z XVII w. oraz chrzcielnica z 1598 roku. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Boskiej Ukoronowanej wśród aniołów (Zwiastowanie NMP) i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ponadto w niszach umieszczono figury świętych, które zostały tu przeniesione z Domku Loretańskiego.
Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej - domek loretański, kopia Świętego Domu we włoskim Loreto. Ufundował go Jerzy Ossoliński, który w 1633 r. był tam z pielgrzymką i ślubował wzniesienie podobnej budowli na ojczystej ziemi. Ta unikalna budowla powstała ok. 1634 roku.
Posąg św. Jana Nepomucena w Gołębiu - pochodząca z XVIII w. kamienna figura św. Jana to wygięta w klasycznym kontrapoście postać trzymająca krzyż. Święty ubrany jest w mistycznie rozwiane szaty.
Kościół Parafialny w Górze Puławskiej - świątynia pod wezwaniem św. Wojciecha wzniesiona została w 1781 r. w stylu barokowo-klasycystycznym z fundacji Augusta Augusta Czartoryskiego, wg projektu Jana Kotelnickiego.
- dla miłośników współczesnych osobliwości:
Muzeum Nietypowych Rowerów - stworzone zostało przez prawdziwego pasjonata - Józefa Konstantego Majewskiego. W tym niepospolitym muzeum nie tylko obejrzymy, ale i wypróbujemy „nietypowe" rowery (poziome, cyrkowe, jednokołowe i wiele innych). Do dyspozycji zwiedzających jest także riksza. Po przejażdżkach na akrobatycznych wehikułach można odpocząć nad sadzawką, lub przy ognisku. Pan Majewski oferuje także lekcje muzealne, np.: "Naprawa i konserwacja roweru", "Historia roweru". Kontakt: tel. 601 81 45 27.
- dla miłośników historii:
Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich w Polesiu - jedyna taka nekropolia na Lubelszczyźnie, pielęgnowana przez młodzież z całej Europy. Na terenie 3 ha umieszczono szczątki 20 tysięcy żołnierzy poległych na wschodzie Polski w czasie II w. św. Otwarcie cmentarza miało miejsce w 2000 r. z inicjatywy Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w latach 1996-2000. Pamięć poległych utrwalają kamienne płyty z ich nazwiskami. Towarzyszy im poruszające motto umieszczone przy wejściu: „Zmarli wszystkich wojen nawołują do pokoju".
Warto zwrócić uwagę na istniejące tu ścieżki przyrodnicze, np. „Jezioro Nury", „Jezioro Piskory" oraz szlaki, np. Szlak muzeów Krainy Lessowych Wąwozów.
FILM O GMINIE PUŁAWY DO OBEJRZENIA POD PONIŻSZYM ADRESEM:
http://www.youtube.com/watch?v=xfjbo6_5gNw