Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

W Wojciechowie pełną parą idą ostatnie przygotowania do Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd kowali z całej Polski.
W tym roku swój udział zapowiedziało 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Targi rozpocznie sympozjum, w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady na temat: „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia" oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych".
W sobotę 13 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na którykowale w swoich kuźniach przy przygotowali dwuosobową ławkę ogrodową, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również pokazy podkuwania koni, pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 2 lipca. W kolejnym dniu oprócz pokazów kowalstwa odbędzie się Konkurs o Nagrodę Publiczności. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować i sprzedawać swoje wyroby. Kowale i

zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz odlewania żelaza w piecu dymarskim.


Niezwykle ważnym elementem tegorocznych Targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali. Znajdą się na niej pamiątkowe tablice znazwiskami kowali, którzy angażowali się w organizacjępierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz w tworzenie Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Otwarcie odbędzie się 14 lipca (niedziela) o godz. 14:30.

 

Imprezietowarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.

 

Program imprezy

 

Zapraszamy