Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

13 maja 2017 r. o godzinie 11:00 w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika" odbędzie się uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy Księdzu Marianowi Malarzowi. Po uroczystości zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa ks. Mariana Malarza w Puławskiej Galerii Sztuki.


Marian Malarz urodził się w rodzinie rolniczej 29 września 1922 roku w parafii Czemierniki w Skokach w województwie lubelskim.

 

W wyniku wojennej zawieruchy egzamin maturalny zdał dopiero w 1946 w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie, a następnie od razu skierował swoje kroki do Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Dyplom na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał w roku 1951. W tym samym roku przyjął też święcenia kapłańskie. W latach 1951 - 1957 był wikariuszem parafii w Wielączy, a od roku 1957 wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W 1994 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej. Obecnie, będąc w stanie emerytalnym, mieszka w Lublinie.

 

Malarstwem zajmuje się od 1952 roku. Od 1970 r. należy do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy ks. Malarza zdobią liczne zbiory prywatne w Polsce (przede wszystkim w Puławach), oraz za granicą (np. na wyspie Syros w Grecji), znajdują się także w klasztorze oo. jezuitów w Madrycie (Hiszpania), w parafii św. Tomasza oraz w klasztorze oo. augustianów w Cefalu na Sycylii (Włochy), w klasztorze oo. Józefinów w Cagliari na Sardynii (Włochy), oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.

 

 

Wystawa czynna będzie codziennie (oprócz sobót) w godzinach od 11:00 do 17:00 do 4 czerwca 2017 roku.