Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Kamieniołom w Nasiłowie

Rodzaj obiektu Natura

Adres:

Gmina Janowiec
Plik mp3 lom_nasilow.mp3
Lokalizacja na mapie

Opis:
Na lewym brzegu Wisły w odległości ok. 7 km na południe od Puław, jest obok Bochotnicy znajdującej się po drugiej stronie rzeki, najlepszym odsłonięciem utworów tego wieku pogranicza kredy i trzeciorzędu. W Nasiłowie znajdują się dwa duże kamieniołomy oraz skromne pozostałości portu. Małopolski Przełom Wisły to miejsce, gdzie rzeka rozcina skały powstałe w czasach dinozaurów i nieco później. Tu właśnie można odnaleźć miejsca, gdzie jak na dłoni widać różnicę pomiędzy w wyglądzie i składzie skał powstałych na pograniczu kredy i ery kenozoicznej. Czas o którym tu mówimy, to okres o nazwie mastrycht, który rozpoczął się 70 milionów lat temu a zakończył 65 milionów lat temu wielkim wymieraniem dinozaurów.

Jeszcze w kredzie powstały grube warstwy szarożółtych opok z wkładkami margli. Opoki to skała powstała z żyjątek wodnych gromadzących w swych szkielecikach krzemionkę, czyli tlenek krzemu. Margle to węglany pomieszane z iłem.

Wielu naukowców twierdzi, iż granica kredy i trzeciorzędu biegnie nad opokami.

Znajduje się tu także warstwa wapienia o kilkudziesięciocentymetrowej miąższości. Jej strop został pocięty licznymi norkami. Powstały one głównie przy udziale skorupiaków, które grzebały nory w miękkim jeszcze dnie. Wypełnienie nor stanowi ciemniejszy, zielonkawo-rdzawy, dość miękki piasek w którym można znaleźć zęby pradawnych rekinów.

W opokach zaś występują liczne dobrze zachowane gąbki, ramienionogi, małże, ślimaki, amonity łodziki a także belemnity (Belemnella kazimiroviensis) z lokalnej odmiany. Do rzadkich znalezisk należą zęby dużych drapieżnych gadów - mozazaurów. Jedną z typowych dla tej okolicy skamieniałości jest małż Pholadomya kasimiri. Tak więc – zapraszamy do eksploracji.

Opinie
    Brak opinii
Twój komentarz
E-mail:
Nick/Pseudonim:
Komentarz:
Ocena:
Ile to jest 14+13=
Dodaj zdjęcie: