Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski


   W dniach od 4 do 14 kwietnia odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kolejna, IX Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych.

Biorą w niej udział 24 osoby, w tych osiemnaścioro studentów oraz kadra dydaktyczna z trzech uczelni artystycznych - Uniwersytetu Artystycznegow Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnicy PLENERIADY zakwaterowani są w zacisznym Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej.

Burmistrz Kazimierza Dolnego - Pan Artur Pomianowski objął honorowy patronat nad tą edycją PLENERIADY.

   Idea PLENERIADY jest autorskim pomyslem właściciela warszawskiej Galerii Sztuki STALOWA. - Krzysztofa Fabijańskiego. 6 lat temu doszedł do wniosku, że nie ma w zasadzie miejsca gdzie mogliby się  spotkać studenci z różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się , wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Od trzech lat formalnym organizatorem tej imprezy kulturalnej jest założona przez niego „Fundacja Galerii STALOWA", której głównym celem jest promowanie i wspieranie młodych twórców. Projekt „Kazimierska Pleneriada" ma na celu właśnie poznanie się i integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt na plenerze w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny nad Wisłą da młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych pod okiem „swojego" Profesora i przy pomocy „swojego" asystenta.

 

   W ramach części seminaryjnej prowadzone są cowieczorne wykłady połączone z prezentacją dorobku kadry dydaktycznej oraz żywe dyskusje pozwalające na poszerzenie horyzontów myślowych, zaznajomienie się z różnorodnymi trendami w sztuce współczesnej, pozyskanie bezcennej wiedzy od doświadczonych praktyków.

            *Nazwa „Pleneriada"użyta została w celu zaznaczenia dwoistości tego pomysłu: z jednej strony studenci są na plenerze i malują obrazy, z drugiej strony jest pewien element współzawodnictwa pomiędzy studentami z różnych uczelni, bo na koniec pleneru podczas wernisażu wyłonieni zostaną laureaci „Pleneriady".

            *Otwarty dla publiczności wernisaż prac namalowanych przez studentów połączony z konkursem na najlepszą pracę odbędzie się 13 kwietnia o godz. 15 tej w KOKPiT (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki) przy ulicy Lubelskiej 12 w Kazimierzu. O zwycięstwie decydują głosy wszystkich uczestników, organizatora oraz zaproszonych do jury gości.