Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

TRASY NORDIC WALKING W GMINIE PUŁAWY

 Gmina Puławy położona jest po obu stronach Wisły. Charakteryzują ją wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe. Znajdziemy tu naturalne jeziora Nur, Borowiec i Matygi, które kuszą amatorów wędkarstwa. Na terenie gminy funkcjonuje również rezerwat faunistyczny „Czapliniec", chroniący kolonię lęgową czapli siwej. Nadwiślańskie krajobrazy możemy odkrywać przemierzając gminę wyznaczonymi szlakami turystycznymi: nordic walking, pieszymi, rowerowymi, konnymi, ornitologicznymi i ścieżkami dydaktycznymi. Aby podziwiać wiekowe graby warto wybrać się na spacer zabytkową aleją w Bronowicach. Przepływający nieco dalej na północ Wieprz, stwarza wyśmienite warunki miłośnikom kajakarstwa. Echa przeszłości odnaleźć można wśród licznych pomników i cmentarzy wojennych. Wyjątkowy klimat poczujemy przestępując progi zabytkowych świątyń - kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej zbudowanego w XVIII wieku i XVII - wiecznego kościoła pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu wraz z wzniesionym nieopodal Domkiem Loretańskim. W czerwcu, na terenie gminy, w której znajduje się najstarsze i największe na Lubelszczyźnie truskawkowe zagłębie, odbywa się doroczne Święto Truskawki.

 


 

długość trasy - 10, 2 km;

czas przejścia - ok. 2 h


Trasa ciekawa, rekreacyjno-turystyczna, ale dość wymagająca. Wyruszamy z placyku w centrum Góry Puławskiej. Jest to trasa po części miejska, w dużym stopniu jednak prowadzi trybami leśnymi i ścieżkami polnymi. Maszerując mamy okazję podziwiać zabytkowe obiekty. Jednym z nich jest kościół parafialny pw. św. Wojciecha, wzniesiony w 1781 roku. Nieopodal kościoła znajduje się tablica pamiątkowa, która wskaże nam ścieżkę wiodącą na wzgórze - zbaczając z wyznaczonej trasy możemy wejść na tzw. „górki plebańskie". Przemierzając trasę miniemy także cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej.

 

 

Profil trasy jest średnio zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 60 m. Dość często maszerujemy pod górkę i z górkę.

 

 

 


 

 

 

 

długość trasy - 5, 3 km;

czas przejścia - ok. 1h

 

 

Trasa treningowa - przyjemna i dość łatwa. Miejsce startu znajduje się przedprzejazdem przez tory kolejowe w Gołębiu, w pobliżu drewnianego dworca kolejowego z 1878 roku. Trasa ma przebieg w większości leśny, prowadzi także drogami polnymi, niektóre odcinki wiodą asfaltem. Drogi leśne są wwiększości szerokie, idealne do uprawiania Nordic Walking. W okolicy znajduje się jezioro Nury, gdzie można spotkać remiza - chronionego ptaka budującego charakterystyczne wiszące gniazda. W położonym ok. 2 kmod trasy centrum Gołębia możemy podziwiać cenne zabytki - Kościół parafialny oraz Domek Loretański. Warto także odwiedzić jedyne w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów.

 

 

Profil trasy jest niezróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 5 m.

 


 

długość - ok. 13,2 km;

czas przejścia - 2 h 40 minut


Trasa bardzo ciekawa, posiadająca niezwykłe walory krajobrazowe. Miejsce startu wspólne z początkiem trasy zielonej, znajduje się przed przejazdem przez tory kolejowe w Gołębiu. Prowadzi trybami leśnymi i polanami. Przebieg trasy pozwala na obcowanie z nieskażoną przyrodą. Maszerujemy przez dawną wieś Bonów, bór sosnowy oraz Łąki Bonowskie, na których można spotkać takie okazy roślinne jak goździk kropkowany oraz przetacznik kłosowy. Szlak prowadzi nieopodal faunistycznego i wodnego Rezerwatu Czapliniec oraz krzyżuje się ze szlakiem ornitologicznym.

 

 

Profil trasy jest niezróżnicowany - amplituda wynosi około 10 m. Trasa idealna do uprawiania Nordic Walking w każdym gronie.

 

Uwaga: trasa łącznikowa dla tras zielonej i czerwonej w Gołębiu prowadzi od wiaty w Gołębiu przy ul. Puławskiej, w kierunku ul. Krzywej, a dalej obok dworca PKP, wzdłuż torów kolejowych, do przejazdu przez tory kolejowe.

 

 


 
 

  KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LEGENDĘ DO MAPY