Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

TRASY NORDIC WALKING W GMINIE NAŁĘCZÓW

 Gmina Nałęczów jest urokliwie położona w dolinie rzeki Bystrej oraz jej trzech dopływów, w otoczeniu lessowych wąwozów. W XIXw. Nałęczów stał się jednym z najmodniejszych uzdrowisk w Polsce, zwłaszcza w kręgach literacko-artystycznych. Z tego okresu pochodzi wiele zabytkowych obiektów, przede wszystkim zespół-parkowy i szereg wilii m.in. przy ulicach Lipowej, Poniatowskiego oraz Armatnia Góra. Ofertę uzdrowiska wzbogacają źródła leczniczych wód mineralnych, znane od ponad 200 lat. Bogata oferta medyczna i kulturowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Atrakcyjność pobytu podnoszą imprezy o charakterze ponadregionalnym jak Nałęczowskie Divertimento, Festiwal Wokalny Belcanto, Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny, Międzynarodowe Mistrzostwa Balonowe, czy doroczne Majówki z Prusem. Dawna „kolonia literacka" do dziś jest ośrodkiem pracy twórczej wielu artystów. Jest to wymarzone miejsce nie tylko dla tych, którzy chcą zyskać zdrowie, ale dla wszystkich poszukujących niepowtarzalnej atmosfery, obcowania z pięknym krajobrazem i unikalnymi zabytkami.

 

 

 
długość - 4,7 km,

czas przejścia - ok. 1 h

 


Trasa przebiega częściowo przez teren miejski, częściowo leśny. Szlak przyjemny, chociaż wymaga pewnego wysiłku. Początkowo wiedzie przez miasteczko, gdzie mijamy siedzibę Urzędu Miasta, dawny Hotel Centralny oraz Bramę Wschodnią prowadzącą do Parku Zdrojowego. Idąc ulicą Leśną przechodzimy przez mostek na rzece Bystrej. Dalej maszerujemy leśnymi drogami i ścieżkami. Następnie trasa wiedzie przez Las Zakładowy, prowadzi przez wąwozy i pola. Wracamy chodnikami. Wzdłuż Ulicy Powstańców 1863 roku wije się rzeka Bystra. Trasie w dalszej części miejskiej uroku dodaje przebieg obok willi i zabytkowych budynków.

 

Profil trasy jest zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 40 m, ale jej przebieg jest pofalowany.

 

 

 

 

długość - ok. 11 km,

czas przejścia - ok. 2 h 10 minut


Trasa rekreacyjno-turystyczna, ma bardzo interesujący przebieg. Do ulicy Słowiczej jest to trasa miejska. Dalej zaczynają się tereny polne i leśne. Na trasie znajdują się także wąwozy, a urokliwe drogi leśne niekiedy przechodzą w wąskie ścieżki. Przy ulicy Polnej znajduje się Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego. Odcinek trasy poprowadzony wzdłuż Alei Lipowej pozwala na podziwianie zabytkowych willi. Rosnące wzdłuż Alei drzewa pamiętają czasy Małachowskich.

 

Profil trasy jest średnio zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 50 m. Często maszerujemy pod górkę i z górki.

 

 

 

 

długość - 14 km,

czas przejścia - ok. 2 h 50 minut


Znakomita trasa rekreacyjno-turystyczna, dość wymagająca. Prowadzi przez Nałęczów oraz miejscowości: Cynków, Czesławice i Piotrowice. Biegnie zarówno asfaltowymi jak i polnymi drogami. W dużej części trasa prowadzi wąwozami oraz wzdłuż lasu. Maszerując mijamy malownicze stawy. Część szlaku prowadzi wzdłuż torów kolejowych. Pod koniec spaceru można podziwiać charakterystyczne „aleje drzew". Idąc ulicą Poniatowskiego mijamy dawną Ochronkę Żeromskiego zaprojektowaną przez Jana Koszyc-Witkiewicza, możemy także podziwiać zabytkowe wille.

 

Profil trasy jest średnio zróżnicowany - amplituda wynosi około 70 m.

 

 

 

Trasy Nordic Walking w Gminie Nałęczów

 KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LEGENDĘ DO MAPY