Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

TRASY NORDIC WALKING W GMINIE KOŃSKOWOLA

 Gmina Końskowola posiada bogatą historię, unikalne zabytki oraz ponad 200-letnią tradycję szkółkarstwa, w szczególności uprawy róż. Południowa część gminy wyróżnia się ciekawą i urozmaiconą rzeźbą terenu. Okolica jest bogata w przepiękne, malownicze wąwozy lessowe, położone pośród lasów i pól różanych. Od 1998 roku, w każdą 3 niedzielę lipca, organizowane jest tu Święto Róż, podczas którego odbywa się wystawa tych przepięknych kwiatów, festyn rodzinny oraz, organizowany w przeddzień imprezy - rajd „Różanym Szlakiem Rowerowym". Na dydaktyczną ścieżkę promującą ochronę środowiska zaprasza Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wśród wielu zabytków Końskowola posiada wyjątkowej rangi artystycznej zabytki sakralne: Kościół farny p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła oraz Kościół szpitalny p.w. Św. Anny i Św. Marka Ewangelisty. Głównym budynkiem świeckim kształtującym miejski układ przestrzenny Końskowoli jest ratusz z 1775 roku. Idealnym miejscem na relaks i odpoczynek dla rodzin z dziećmi jest bulwar spacerowy w miejscowości Stara Wieś. Przez gminę i sąsiednie tereny przepływa rzeka Kurówka. Spływ kajakowy tą piękną, bardzo krętą rzeką jest wspaniałą atrakcją nawet dla wytrawnych kajakarzy.

 

 

 

długość trasy - 6,8 km,

czas przejścia - ok. 1h 20 minut

 


Trasa łatwa, rekreacyjno-turystyczna. Szlak ma przebieg miejski, prowadzi głównie ulicami asfaltowymi. Miejsce startu znajduje się w Końskowoli u zbiegu ulic Lubelskiej i Różanej przy siłowni zewnętrznej. W okolicy znajdują się cenne zabytki: Kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, z połowy XVI wieku; dawny cmentarz przykościelny, Kościół pw. św. Anny z 1613 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1775 r. Maszerując ulicą Pożowską mijamy Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ze stacją doświadczalną roślin. Następnie skręcamy w ulicę Głęboką, dalej trasa wiedzie urokliwą ulicą Starowiejską. Na szlaku mijamy bulwar spacerowy nad malowniczymi stawami w miejscowości Stara Wieś.

 

 

Profil trasy jest niezróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 20 m.

 

 


 

długość trasy 9,2 km,

czas przejścia - 1 h 50 minut

 

Wędrówkę rozpoczynamy za torami kolejowymi w Końskowoli, do miejsca startu można dojść lub dojechać z centrum miejscowości trasą łącznikową, która stanowi fragment Trasy nr 1. Start trasy łącznikowej - róg ul. Różanej i Lubelskiej, przy siłowni zewnętrznej. Trasa zielona prowadzi przez miejscowości Skowieszyn i Stary Pożóg oraz Las Stocki. Walorem trasy jest przebieg szerokimi drogami, pośród malowniczych pól różanych oraz wzdłuż lasu. Maszerując przemierzamy urokliwe jary i małe wąwozy, możemy podziwiać gospodarstwa szkółkarskie oraz sady. Na odcinku, w którym szlak przebiega razem z trasą czerwoną, w miejscowości Stary Pożóg znajdują się pozostałości niemieckiego bunkra. Trasa krzyżuje się z zielonym i czerwonym szlakiem rowerowym.

 


Profil trasy jest średnio zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 50 m.

 

 


 

długość trasy - 14 km,

czas przejścia - ok. 2 h 50 minut


Start jak w przypadku trasy żółtej. Do miejsca startu można dotrzeć trasą łącznikową. Szlak jest niezwykle interesujący. Prowadzi przez miejscowości Skowieszyn i Stary Pożóg oraz Las Stocki. Trasa została poprowadzona zarówno drogami asfaltowymi jak i polnymi. Długi odcinek biegnie przepięknymi wąwozami, pośród malowniczych pól różanych oraz wzdłuż lasu. Jednocześnie szlak w dużej części może być trasą treningową Nordic Walking. W połowie pętli znajduje się idealne miejsce na odpoczynek - zadaszona wiata ze stołami i ławkami oraz z paleniskiem. Na skraju lasu znajduje się pomnik ku pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia poległych w Bitwie w Lesie Stockim, która miała miejsce 24 maja 1945 r.

 


Profil trasy jest zróżnicowany - amplituda wynosi około 70 m - z dość dużą częstotliwością zmian.

 

 

 

 KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LEGENDĘ DO MAPY