Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

TRASY NORDIC WALKING W GMINIE KAZIMIERZ DOLNY

 Gmina Kazimierz Dolny leży na prawym brzegu Wisły, gdzie strome zbocza, głębokie jary i cieniste wąwozy porasta bujna zieleń. Sam Kazimierz Dolny to miasto artystów i malarzy. „Kazimierska Konfraternia Sztuki", która zrzesza kilkudziesięciu artystów, jest dowodem ciągłości artystycznej tego miejsca. Z jednej strony opasany Wisłą, z drugiej - wzgórzami, Kazimierz jest unikalnym zespołem urbanistyczno - architektoniczno - krajobrazowym, uznanym również za Pomnik Historii. Kazimierz Dolny to miejsce, gdzie po dzień dzisiejszy zachowały się cenne zabytki sakralne, mieszczańskie renesansowe kamienice, zabytki kultury żydowskiej, a charakterystycznym elementem krajobrazu są dawne spichlerze. Każdy, kto odwiedza miasteczko, kieruje swe kroki na Górę Trzech Krzyży, z której roztacza się przepiękny widok. Miasto słynie z kilku festiwali, w tym z Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Najbliższe okolice Kazimierza kryją wiele urokliwych miejsc, takich jak Mięćmierz - stara osada flisacka o średniowiecznym rodowodzie i drewnianej zabudowie, Bochotnica - z ruinami średniowiecznego zamku i kamieniołomem komorowym, Wylągi - z dawnym zespołem dworskim i wiele innych.

 

 

 

długość - 5,8 km,

czas przejścia - ok. 1 h 10 minut

 

 

Trasa o charakterze rekreacyjno-turystycznym. Miejsce startu - początek ul. Czerniawy, przy ośrodku „Arkadia", blisko centrum miasteczka. Trasa ma interesujący przebieg i posiada duże walory krajobrazowe. Jej fragment prowadzi przez urokliwy wąwóz Kwaskowa Góra. Następnie wiedzie drogami wśród pól i sadów, a także przez kolejny wąwóz - zwany wąwozem Borowskich. Dalej biegnie drogą asfaltową, prowadzącą niedaleko Korzeniowego Dołu, uważanego za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Ulicą Kwaskowa Góra wracamy na miejsce startu.

 


Profil trasy jest zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 90 m, na trasie występują długie podejścia.

 

 

 

 

długość - 13 km,

czas przejścia - ok. 2 h 40 minut


Interesująca, choć dość wymagająca trasa. Usytuowanie miejsca startu przy wale wiślanym, niedaleko ujścia Grodarza do Wisły, na ul. Senatorskiej. Trasa wiedzie bulwarem wiślanym wzdłuż Wisły, który jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych w Kazimierzu Dolnym, następnie prowadzi przez dwa piękne wąwozy i w pobliżu kamieniołomu z przepięknym punktem widokowym. Na trasie mamy okazję podziwiać wieś Mięćmierz z unikalną drewnianą zabudową tworzącą charakter „żywego skansenu". Trasa jest urozmaicona, wiedzie drogami polnymi, gruntowymi, asfaltowymi, a także duktami leśnymi.

 


Profil jest zróżnicowany - amplituda wysokości wynosi około 70 m - z kilkoma stromymi podejściami.

 

 

 

 

długość - 14,5 km,

czas przejścia - około 3 h


Trasa prowadząca zarówno drogami asfaltowymi, gruntowymi, polnymi, jak i wąwozami. Interesująca zwłaszcza dla turystów lubiących wyzwania i pragnących poznać okolice Kazimierza Dolnego. Początek trasy - ul. Czerniawy, przy ośrodku „Arkadia", blisko centrum miasteczka. Przy trasie wiodącej malowniczą doliną Grodarza podziwiamy Starą Chatę z przełomu XVII i XVIII w. (Siedlisko Lubicz). Szlak prowadzi przez wąwóz Korzeniowy Dół, którego głównym walorem są odsłonięte w wyniku erozji korzenie starych drzew i krzewów, tworzące fantastyczne kształty. Ze względu na silne zróżnicowanie terenu, urokliwy przebieg kilkoma wąwozami, trasa charakteryzuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi.

 


Profil trasy jest bardzo zróżnicowany - amplituda wynosi około 90-100 m - z kilkoma ostrzejszymi podejściami.

 

 

 

 

 KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LEGENDĘ DO MAPY